
Citroen Basalt Specifications
The Citroen Basalt has 1 Petrol Engine on offer. The Petrol engine is 1199 cc . It is available with Manual & Automatic transmission.Depending upon the variant and fuel type the Basalt has a mileage of 18 to 19.5 kmpl. The Basalt is a 5 seater 3 cylinder car and has length of 4352 mm, width of 1765 mm and a wheelbase of 2651 mm.
Standout features of Citroen Basalt

Adjustable rear seat underthigh support: Elevates the rear seat experience.

10-inch touchscreen: Runs lag free and supports wireless Android Auto and Apple CarPlay.

Cara: An AI-powered voice assistance that works just like Google or Alexa
Key specifications of Citroen Basalt
| ARAI Mileage | 18.7 kmpl |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Displacement | 1199 cc |
| No. of Cylinders | 3 |
| Max Power | 109bhp@5500rpm |
| Max Torque | 205Nm@1750-2500rpm |
| Seating Capacity | 5 |
| Transmission Type | Automatic |
| Boot Space | 470 Litres |
| Body Type | SUV |
Key features of Citroen Basalt
| Power Steering | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Multi-function Steering Wheel | Yes |
| Engine Start Stop Button | Yes |
Citroen Basalt specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | Puretech 110 |
| Displacement | 1199 cc |
| Max Power | 109bhp@5500rpm |
| Max Torque | 205Nm@1750-2500rpm |
| No. of Cylinders | 3 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 6-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 18.7 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Alloy Wheel Size Front | 16 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 16 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4352 mm |
| Width | 1765 mm |
| Height | 1593 mm |
| Boot Space | 470 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2651 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Reported Ground Clearance (Unladen) | 180 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Powered Adjustment |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Automatic Climate Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | Adjustable |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Rear AC Vents | |
| Parking Sensors | Rear |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Gear Shift Indicator | |
| Luggage Hook & Net | |
| Drive Modes | 3 |
| Idle Start-Stop System | |
| Additional Features | Parcel Shelf |
| Drive Mode Types | Minimal-Eco-Dual Mode |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 7 |
| Upholstery | Leatherette |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rear Window Defogger | |
| Alloy Wheels | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Projector Headlamps | |
| Fog Lights | Front |
| Antenna | Shark Fin |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Size | 205/60 R16 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Speed Alert | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Hill Assist | |
| Bharat NCAP Safety Rating | 4 Star |
| Bharat NCAP Child Safety Rating | 4 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 10.23 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Tweeters | 2 |
| Rear Touchscreen | |
| Additional Features | MyCitroen Connect With 40 Smart Features, CARA In-Car Companion (First in Segment), Wireless Smartphone Connectivity, Mirror Screen (Android Auto and Apple CarPlay ) |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| SOS Button | |
| RSA | |
| Over Speeding Alert | |
| Remote Door Lock/Unlock | |
| Remote Vehicle Ignition Start/Stop | |
| Geo-fence Alert | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Citroen Basalt
- Basalt YouCurrently ViewingRs.8,55,000*EMI: Rs.19,04418 kmplManualKey Features
- 16-inch steel wheels
- Fabric upholstery
- Manual AC
- Front power windows
- 6 airbags
- Basalt PlusCurrently ViewingRs.9,99,000*EMI: Rs.22,17618 kmplManualPay ₹1,44,000 more to get
- LED DRLs
- 10-inch touchscreen
- 7-inch digital driver display
- Height-adjustable driver seat
- TPMS
- Basalt Plus TurboCurrently ViewingRs.11,42,000*EMI: Rs.26,11219.5 kmplManualPay ₹2,87,000 more to get
- LED projector headlights
- Turbo engine
- Electrically folding ORVMs
- Auto AC with rear vents
- Rear defogger
- Basalt Plus Turbo ATCurrently ViewingRs.12,67,000*EMI: Rs.28,89018.7 kmplAutomaticPay ₹4,12,000 more to get
- Automatic gearbox
- Turbo engine
- 10-inch touchscreen
- 7-inch digital driver display
- Auto AC with rear vents
Must read articles before buying Citroen Basalt
Citroen Basalt videos
18:422025 Citroen Basalt X Review: Der Aye Durust Aye!4 months ago27.7K ViewsBy Harsh
14:38Citroen Basalt vs Kia Sonet: Aapke liye ye बहतर hai!1 year ago71.1K ViewsBy Harsh
7:32Citroen Basalt Variants Explained | Which Variant Is The Best For You?1 year ago35.2K ViewsBy Harsh
12:21Citroen Basalt Review in Hindi: Style Bhi, Practical Bhi!1 year ago29.5K ViewsBy Harsh
10:39Best SUV Under 10 Lakhs? 2024 Citroen Basalt review | PowerDrift1 year ago12.6K ViewsBy Harsh
Compare specs of Basalt alternatives
Comfort user reviews of Citroen Basalt
- All (39)
- Comfort (17)
- Mileage (4)
- Engine (12)
- Space (8)
- Power (3)
- Performance (7)
- Seat (5)
- More...
- Latest
- Helpful
- Fun To Drive , Comfortable CarIt's a super stylish comfortable car, having best in class suspension, also maintanence cost is under budget, good customer service. Must consider for a comfortable and fun to drive car. Fuel economy is also good, choose turbo petrol engine for better driving experience, also it will give a very good road presence nice head turner car.Read More
- Citroen Basalt X Plus NA EngineI own a Citreon Basalt X Plus NA engine. Upgraded from a WagonR CNG which was driven almost 2 lakh kilometers in less then 9 years. The Basalt X Plus is highly under rated car for the price it comes at. The ride and comfort is way superior to most SUV cars in above price range. Driver comfort and ergonomics are loved by many friends and family who own higher priced cars to. The space in rear seat to boot for luggage is luxury in itself. Have driven for over 3000 kms on highways to steep hills and ghats. The 1.2 NA engine is something one should check out if in budget..its worth a test drive. The cabin is way more silent then any of the Maruti Suzuki top models too. Yes, the NA engine outside sounds like a diesel for most, but is is way silent inside with closed windows. To fatigue on long drives . Highly recommended to do a test drive before you say no to it.Read More1
- Basalt X Is Awesome CarHii mene last month hi basalt x car liya he car value for money he stylish he perfomance me damdar he driving me jabardast he seating comfort bahut hi achha hai features bahut hi badiya he Boot space is awesome mene Abhi tak 1600 km drive ki he jisme Maine highway and mountain dono drive kiya he muje bahut hi maja aaya mileage thoda kam he lekin car is so awesome suggest to my all friends and family members buy this car thank you Citroen.Read More2 1
- Good Car Best Suspension BestGood car Best suspension Best ac Comfort is awesome Boot space is very much Engine is bit noisey Overall a good package But features like sunroof Cruse control in manual is not there They also need to introduce cng variant for this car Else all good No worries wherever you go nonstop Looks are awesome.Read More1
- Over Load Latest Feature And SafetyBest car for low budget and full of all latest features and good safety options. Good colour combinations . Road clearance is best. Fully comfortable in back row space . Cruise cantrol is very good then the service of Citroen is very low budget value of money for buying this Vehicle. I am so happy to chose this vehicle for my self .Read More3
- Best Car Ever And Will Be Forever.Are you looking for a brand new car, don't worry buy this brand new car and make your experience luxurious and comfortable. This car can beat all the cars in present time. Its performance and comfort makes you feel better than other cars even its interior feels you next generation.overall i love this car.Read More3
- Best Car In Sedan SegmentExcellent car in this segment, good interior, spacious, low maintenance cost. Good for long drive, even safety features are also good. A nice family car in this segment. Spacious boot space and comfortable leg room for the rear passenger. Music system is also good. Available at very friendly price as per the other competitorsRead More3 2
- PAISA VASOOL CARCitroen cars are qualty cars and they are too much comfort in driving that it touch to Allcostly cars .milage is upto25KMPL i have citroen car and have a great milage and good for family safety.service is very good it is far better to costly cars and in future Citroen will be first choice of people it my experienceRead More2 1
- View All Basalt Comfort Reviews
More car options to consider
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The Citroën Basalt is attractively priced and stands out with its rugged design ...Read More
A ) The Citroen Basalt is equipped with a 10.25-inch touchscreen infotainment system...Read More
A ) The Citroën Basalt has a fuel tank capacity of 45 litres.

Trending Citroen cars
Citroen AircrossRs.8.89 - 14.57 Lakh*
Citroen C3Rs.4.99 - 10.21 Lakh*
Citroen C5 AircrossRs.37.32 Lakh*
Popular SUV cars
- Trending
- Latest
- Upcoming
Tata SierraRs.11.49 - 21.29 Lakh*
Tata PunchRs.5.65 - 10.60 Lakh*
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Maruti Suzuki FRONXRs.6.85 - 11.98 Lakh*
Hyundai CretaRs.10.79 - 20.05 Lakh*
- New Variant
Tata NexonRs.7.37 - 14.22 Lakh* - New Variant
Tata HarrierRs.12.89 - 25.85 Lakh* - New Variant
Tata SafariRs.13.29 - 26.40 Lakh*
Tata Curvv EVRs.16.99 - 19.49 Lakh*- New Variant
Kia SyrosRs.8.40 - 15.80 Lakh*
Popular electric cars
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
MG Comet EVRs.7.50 - 9.56 Lakh*