
BYD Atto 3 Specifications
The BYD Atto 3 has 1 Electric Engine on offer. It is available with the Automatic transmission. The Atto 3 is a 5 seater and has length of 4455 mm, width of 1875 mm and a wheelbase of 2720 mm.
Shortlist
Rs.24.99 - 33.99 Lakh*
EMI starts @ ₹65,191
Standout features of BYD Atto 3

Touchscreen rotates from portrait to landscape at the touch of a button.

ADAS tech: adaptive cruise control, lane keep assist, forward collision warning.

Fast charge (0-80%) time of just 50 minutes.
Key specifications of BYD Atto 3
| Charging Time | 9.5-10H (7.2 kW AC) |
| Battery Capacity | 60.48 kWh |
| Max Power | 201bhp |
| Max Torque | 310Nm |
| Seating Capacity | 5 |
| Range | 521 km |
| Boot Space | 440 Litres |
| Body Type | SUV |
| Ground Clearance Unladen | 175 mm |
Key features of BYD Atto 3
| Power Steering | Yes |
| Power Windows Front | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Multi-function Steering Wheel | Yes |
BYD Atto 3 specifications
Engine & Transmission
| Battery Capacity | 60.48 kWh |
| Motor Power | 150 kW |
| Motor Type | Permanent magnet synchronous motor |
| Max Power | 201bhp |
| Max Torque | 310Nm |
| Range | 521 km |
| Battery Type | Blade Battery |
| Charging Time (A.C) | 9.5-10H (7.2 kW AC) |
| Charging Time (D.C) | 50 min (80 kW 0-80%) |
| Regenerative Braking | Yes |
| Charging Port | CCS-II |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Fuel & Performance
| Fuel Type | Electric |
| Emission Norm Compliance | ZEV |
| Acceleration 0-100kmph | 7.3 s |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Fast Charging | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson suspension |
| Rear Suspension | Multi link suspension |
| Steering Type | Electric |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Boot Space Rear Seat Folding | 1340 Litres |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Dimensions & Capacity
| Length | 4455 mm |
| Width | 1875 mm |
| Height | 1615 mm |
| Boot Space | 440 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance Unladen | 175 mm |
| Wheel Base | 2720 mm |
| Front Tread | 1575 mm |
| Rear Tread | 1580 mm |
| Kerb Weight | 1750 kg |
| Gross Weight | 2160 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Adjustable Headrest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Voice Commands | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Luggage Hook & Net | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Additional Features | 6-way power adjustment - driver seat,4-way power adjustment - front passenger seat,Portable card key |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Additional Features | Multi-color gradient ambient lighting,Multi-color gradient ambient lighting with music rhythm-door handle |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 5 |
| Upholstery | Leatherette |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Alloy Wheels | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Roof Rails | |
| Antenna | Shark Fin |
| Sunroof | Panoramic |
| Boot Opening | Electronic |
| Heated Outside Rear View Mirror | |
| Tyre Size | 215/55 R18 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| Additional Features | Electric unlock tailgate,One-touch open / close tailgate |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| No. of Airbags | 7 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Pinch Power Windows | All Windows |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Global NCAP Safety Rating | 5 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 12.8 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 8 |
| Usb Ports | |
| Additional Features | Dirac HD sound, 8 speakers |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
ADAS Feature
| Forward Collision Warning | |
| Automatic Emergency Braking | |
| Blind Spot Collision Avoidance Assist | |
| Lane Departure Warning | |
| Lane Keep Assist | |
| Adaptive Cruise Control | |
| Rear Cross Traffic Alert | |
| Rear Cross Traffic Collision-Avoidance Assist | |
| Blind Spot Monitor | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Advance Internet Feature
| Digital Car Key | |
| Remote Boot Open | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Compare variants of BYD Atto 3
Electric cars
- Popular
- Upcoming
Must read articles before buying BYD Atto 3
BYD Atto 3 videos
7:59BYD Atto 3 | Most Unusual Electric Car In India? | First Look3 years ago18.4K ViewsBy Rohit
Compare specs of Atto 3 alternatives
Comfort user reviews of BYD Atto 3
Based on107 User Reviews
Write a Review & Win ₹1000
Popular Mentions
- All (107)
- Comfort (36)
- Mileage (7)
- Engine (3)
- Space (16)
- Power (22)
- Performance (19)
- Seat (11)
- More...
- Latest
- Helpful
- Review And CostThis car is comfortable to drive. Look wise it is attractive and stylish mileage and security feature is too good. As for as charging is concerned In India charging network in India is not good so avoid highway routes and a long drive. If you solar charging network at home then it will reduce your driving cost so overall I recommend it.Read More1 1
- Overall Very GoodFirst thing is the look its very eye catching. Color comes very eye satisfying. Now the range is somehow nearly same as expected and gives a wonderful power performance also the other features like interior, boot space and the seats are very comfortable, 5 person can easily travel a long distance without much harassmentRead More
- COMPLETE PACKAGEThis car is complete package of all people.all feature and technology are used in this .BYD atto 3 is a powerful and stylish very comfortable luxury very good and simless driving experience.This car used people to show of and very less expensive all people can affordable price and low maintenance.Read More1
- The BYD Atto 3 Is Game Changing In The Ev MarketThe BYD Atto 3 is a fantastic EV, offering sleek design, excellent performance, advanced tech, and top-tier safety features. Its range, comfort, and smooth handling make it a 5-star experience.,it?s been a game-changer in the electric vehicle (EV),Read More
- Best Car In This Competitive World.Upgraded car in India low price and low maintance with compare with luxury car above 1 Cr cars. Good option are there in this car. Good millage and comfortable carRead More4
- Drive The Future With BYD Atto 3For my family, the BYD Atto 3 has been first pick. Our environmentally aware Bangalore way of life is ideal for this electric SUV. Impressive range is offered by the elegant design and strong electric motor. Every drive is comfortable inside the roomy and opulent spaces. Modern technologies and extensive safety measures guarantee my family's safe and fun ride.We lately drove to Mysore in Atto 3. The strong motor and effective battery life of the car made the travel flawless and free of concern. After visiting Brindavan Gardens and the Mysore Palace, the roomy boot of the car fit all of our travel bags. The excellent navigation system of the Atto 3 guided us easily, therefore ensuring a stress free and delightful journey.Read More2
- Great Package Family CarI think BYD Atto 3 is a family friendly car that offers great driving range and with the good sense of space and is better than MG ZS EV in all aspects but the performance of Hyundai Kona Electric is more exciting. It is fully loaded with the features and is a great electric car for the performance, style, lot of features, comfort, space and also with driving range.Read More
- Luxurious, Comfortable Electric SUV For Everyday UseMy friend bought BYD Atto 3 a month back. It is a compact SUV. The interiors are well laid out and accessible. The seats are very comfortable even for long rides. The car looks stylish and fresh from the outside, It is powered by electric motors offering a good driving range of 480+ km, never drain battery of your EV fully. It also supports fast charging on DC, charging the vehicle to 80 percent in just 50 mins, which is really impressive. I am looking forward to buying BYD for myself.Read More1
- View All Atto 3 Comfort Reviews
More car options to consider
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
Q ) What is the power & torque of the BYD Atto 3?
A ) The max power & torque of BYD Atto 3 is 201bhp & 310Nm Respectively.
Q ) What is the drivetrain type of BYD Atto 3?
A ) The BYD Atto 3 is available with FWD drivetrain. Check out the list of cars with FWD on Cardekho.
Q ) What is the ground clearance of BYD Atto 3 ?
A ) The BYD Atto 3 Is a SUV car & the ground clearance of BYD Atto 3 is 175 mm.
Q ) Does BYD Atto 3 have cruise control?
A ) Yes, BYD Atto 3 comes with cruise control.
Q ) How many airbags are there in BYD Atto 3?
A ) BYD Atto 3 comes with many safety features & have 7 airbags. Choose cars with 7 airbags on CarDekho.
Q ) What are the key features of the BYD Atto 3?
By CarDekho Experts on 11 Aug 2024
A ) The key features of BYD Atto 3 are 60.48 kWh Battery capacity, 9.5 hours (7.2 kW...Read More
Reply on this answerView all Answer
Q ) What is the drive type of BYD Atto 3?
By CarDekho Experts on 10 Jun 2024
A ) He BYD Atto 3 has FWD (Front Wheel Drive) System.
Reply on this answerView all Answer
Q ) What is the number of Airbags in BYD Atto 3?
By CarDekho Experts on 24 Apr 2024
A ) The BYD Atto 3 has 7 airbags.
Reply on this answerView all Answer
Q ) What is the power of BYD Atto 3?
By CarDekho Experts on 16 Apr 2024
A ) The BYD Atto 3 has max power of 201.15bhp.
Reply on this answerView all Answer
Q ) What is the range of BYD Atto 3?
By CarDekho Experts on 10 Apr 2024
A ) BYD Atto 3 range is 521 km per full charge. This is the claimed ARAI mileage of ...Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
BYD Atto 3 brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience