
Audi Q8 Sportback e-tron Specifications
The Audi Q8 Sportback e-tron has 1 Electric Engine on offer. It is available with the Automatic transmission. The Q8 Sportback e-tron is a 5 seater and has length of 4915 mm, width of 1976 mm and a wheelbase of 2498 mm.
Shortlist
Rs.1.19 - 1.32 Cr*
EMI starts @ ₹2.85Lakh
Key specifications of Audi Q8 Sportback e-tron
| Charging Time | 6-12 Hours |
| Battery Capacity | 114 kWh |
| Max Power | 402.3bhp |
| Max Torque | 664Nm |
| Seating Capacity | 5 |
| Range | 600 km |
| Boot Space | 535 Litres |
| Body Type | Sedan |
Key features of Audi Q8 Sportback e-tron
| Power Steering | Yes |
| Power Windows Front | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Multi-function Steering Wheel | Yes |
Audi Q8 Sportback e-tron specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | Twin Electric Motor |
| Battery Capacity | 114 kWh |
| Motor Power | 402.3 |
| Max Power | 402.3bhp |
| Max Torque | 664Nm |
| Range | 600 km |
| Battery Type | Lithium ion |
| Charging Time (A.C) | 6-12 Hours |
| Charging Time (D.C) | 30min |
| Regenerative Braking | Yes |
| Regenerative Braking Levels | 3 |
| Charging Port | CCS-I |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 1-Speed |
| Drive Type | 4WD |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Fuel & Performance
| Fuel Type | Electric |
| Emission Norm Compliance | ZEV |
| Top Speed | 200 kmph |
| Acceleration 0-100kmph | 6 s |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Air suspension |
| Rear Suspension | Air suspension |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Dimensions & Capacity
| Length | 4915 mm |
| Width | 1976 mm |
| Height | 1632 mm |
| Boot Space | 535 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2498 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Real-Time Vehicle Tracking | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| Central Console Armrest | |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Hands-Free Tailgate | |
| Luggage Hook & Net | |
| Battery Saver | |
| Glove Box light | |
| Idle Start-Stop System | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Additional Features | Soft Door Closing, Both Sides Charging |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Leather wrap gear-shift selector | |
| Glove Box | |
| Digital Odometer | |
| Digital Cluster | Audi Virtual Cockpit plus |
| Digital Cluster Size | 12.3 |
| Upholstery | Leather |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Automatic Headlamps | |
| Antenna | Shark Fin |
| Boot Opening | Automatic |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 8 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | Without Guidedlines |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Wi-Fi Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 16 |
| Usb Ports | |
| Tweeters | -1 |
| Subwoofer | -1 |
| Additional Features | Bang 7 olufsen Premium 3D Sound System |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Advance Internet Feature
| Live Location | |
| Hinglish Voice Commands | |
| Navigation with Live Traffic | |
| Live Weather | |
| E-Call & I-Call | |
| Over the Air (OTA) Updates | |
| Save Route/Place | |
| SOS Button | |
| RSA | |
| Over Speeding Alert | |
| Smartwatch App | |
| Remote AC On/Off | |
| Remote Door Lock/Unlock | |
| Remote Boot Open | |
| Geo-fence Alert | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Compare variants of Audi Q8 Sportback e-tron
Electric cars
- Popular
- Upcoming
Compare specs of Q8 Sportback e-tron alternatives
Comfort user reviews of Audi Q8 Sportback e-tron
Based on2 User Reviews
Write a Review & Win ₹1000
Popular Mentions
- All (2)
- Comfort (1)
- Space (1)
- Performance (1)
- Seat (1)
- Cabin (1)
- Cabin space (1)
- Driver (1)
- More...
- Latest
- Helpful
- Great Car In This SegmentThe Q8 e-tron, available in Sportback body styles, receives updates in styling, improved aerodynamics, and a richer feature set compared to many other Audi models. It offers ample cabin space and a comfortable ride. With its favourable maintenance record and enhanced performance, it stands as an excellent choice overall.Read More
- View All Q8 Sportback e-tron Comfort Reviews
More car options to consider
FAQs on Audi Q8 Sportback e-tron
Q ) What is the power & torque of the Audi Q8 Sportback e-tron?
A ) The max power & torque of Audi Q8 Sportback e-tron is 402.3bhp & 664Nm Respectively.
Q ) What is the drivetrain type of Audi Q8 Sportback e-tron?
A ) The Audi Q8 Sportback e-tron is available with 4WD drivetrain. Check out the list of cars with 4WD on Cardekho.
Q ) Does Audi Q8 Sportback e-tron have cruise control?
A ) Yes, Audi Q8 Sportback e-tron comes with cruise control.
Q ) How many airbags are there in Audi Q8 Sportback e-tron?
A ) Audi Q8 Sportback e-tron comes with many safety features & have 8 airbags. Choose cars with 8 airbags on CarDekho.
Did you find this information helpful?
Audi Q8 Sportback e-tron brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Trending Audi cars
- Popular
- Upcoming
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience
