
Audi S6 Specifications
The Audi S6 has 1 Petrol Engine on offer. The Petrol engine is 3993 cc . It is available with Automatic transmission.Depending upon the variant and fuel type the S6 has a mileage of 13.4 kmpl & Ground clearance of S6 is 165 mm. The S6 is a 5 seater 8 cylinder car and has length of 4931mm, width of 2086mm and a wheelbase of 2916mm.
Shortlist
Rs.95.25 Lakh*
This model has been discontinued*Last recorded price
Key specifications of Audi S6
| ARAI Mileage | 13.4 kmpl |
| City Mileage | 9.4 kmpl |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Displacement | 3993 cc |
| No. of Cylinders | 8 |
| Max Power | 414.4bhp@5500-6400rpm |
| Max Torque | 550Nm@1400-5200rpm |
| Seating Capacity | 5 |
| Transmission Type | Automatic |
| Fuel Tank Capacity | 75 Litres |
| Body Type | Sedan |
| Ground Clearance Unladen | 165 mm |
Key features of Audi S6
| Power Steering | Yes |
| Power Windows Front | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Multi-function Steering Wheel | Yes |
Audi S6 specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | V-Type Petrol Engine |
| Displacement | 3993 cc |
| Max Power | 414.4bhp@5500-6400rpm |
| Max Torque | 550Nm@1400-5200rpm |
| No. of Cylinders | 8 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Fuel Supply System | Direct Injection |
| Turbo Charger | Yes |
| Super Charge | No |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 7 Speed |
| Drive Type | AWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 13.4 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 75 Litres |
| Emission Norm Compliance | Euro V |
| Top Speed | 250 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Adaptive |
| Rear Suspension | Adaptive |
| Steering Type | Power |
| Steering Column | Tilt |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Turning Radius | 5.95 meters |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Brake Type | Ventilated Disc |
| Acceleration | 4.6 Seconds |
| 0-100kmph | 4.6 Seconds |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4931 mm |
| Width | 2086 mm |
| Height | 1440 mm |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance Unladen | 165 mm |
| Wheel Base | 2916 mm |
| Front Tread | 1615 mm |
| Rear Tread | 1606 mm |
| Kerb Weight | 1970 kg |
| Gross Weight | 2505 kg |
| No. of Doors | 4 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| Smart Access Card Entry | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Electronic Multi-Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Folding Table in The Rear | |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Fog Lights - Front | |
| Fog Lights - Rear | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Roof Carrier | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Sun Roof | |
| Alloy Wheel Size | 19 Inch |
| Tyre Size | 255/40 R19 |
| Tyre Type | Tubeless,Radial |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Clutch Lock | |
| EBD | |
| Rear Camera | |
| Anti-Theft Device | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Audio System Remote Control | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| USB & Auxiliary input | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Report Incorrect Specs | |
Must read articles before buying Audi S6
Audi S6 videos
6:32Audi S6 Sedan | Comprehensive Review11 years ago442 ViewsBy CarDekho Team
1:55Audi S6 2011 Frankfurt Auto Show11 years ago1.1K ViewsBy CarDekho Team
2:32The feature loaded Audi s611 years ago1.4K ViewsBy CarDekho Team
3:48Audi S6 Expert Review Video11 years ago1K ViewsBy CarDekho Team
Did you find this information helpful?
Trending Audi cars
- Popular
- Upcoming
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience