
Volvo S80 Specifications
The Volvo S80 has 2 Diesel Engine on offer. The Diesel engine is 1969 cc and 2400 cc . It is available with Automatic transmission.Depending upon the variant and fuel type the S80 has a mileage of 13.1 to 16.6 kmpl & Ground clearance of S80 is 151 mm. The S80 is a 5 seater 5 cylinder car and has length of 4854mm, width of 1861mm and a wheelbase of 2835mm.
Shortlist
Rs.44.58 - 48.20 Lakh*
This model has been discontinued*Last recorded price
Key specifications of Volvo S80
| ARAI Mileage | 13.1 kmpl |
| City Mileage | 10.1 kmpl |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Displacement | 2400 cc |
| No. of Cylinders | 5 |
| Max Power | 215bhp@4000rpm |
| Max Torque | 440Nm@1500-3000rpm |
| Seating Capacity | 5 |
| Transmission Type | Automatic |
| Fuel Tank Capacity | 70 Litres |
| Body Type | Sedan |
| Ground Clearance Unladen | 151 mm |
Key features of Volvo S80
| Power Steering | Yes |
| Power Windows Front | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Fog Lights - Front | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
Volvo S80 specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | In Line Twin Turbo Engine |
| Displacement | 2400 cc |
| Max Power | 215bhp@4000rpm |
| Max Torque | 440Nm@1500-3000rpm |
| No. of Cylinders | 5 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Fuel Supply System | CRDI |
| Turbo Charger | Yes |
| Super Charge | No |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 6 Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Mileage ARAI | 13.1 kmpl |
| Diesel Fuel Tank Capacity | 70 Litres |
| Emission Norm Compliance | Euro V |
| Top Speed | 225 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi Link |
| Steering Type | Power |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Turning Radius | 5.6 meters |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Acceleration | 7.8 Seconds |
| 0-100kmph | 7.8 Seconds |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4854 mm |
| Width | 1861 mm |
| Height | 1493 mm |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance Unladen | 151 mm |
| Wheel Base | 2835 mm |
| Front Tread | 1588 mm |
| Rear Tread | 1585 mm |
| Kerb Weight | 1730 kg |
| Gross Weight | 2200 kg |
| No. of Doors | 4 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | |
| Smart Access Card Entry | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Electronic Multi-Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Folding Table in The Rear | |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Fog Lights - Front | |
| Fog Lights - Rear | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Roof Carrier | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Sun Roof | |
| Alloy Wheel Size | 17 Inch |
| Tyre Size | 225/50 R17 |
| Tyre Type | Tubeless,Radial |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Clutch Lock | |
| EBD | |
| Rear Camera | |
| Anti-Theft Device | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Audio System Remote Control | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| USB & Auxiliary input | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Volvo S80
- S80 D4Currently ViewingRs.44,58,000*EMI: Rs.1,00,13916.6 kmplAutomaticKey Features
- Forward Collision Warning
- Pedestrian Detection
- Park Assist Pilot
- S80 D5Currently ViewingRs.48,20,000*EMI: Rs.1,08,21413.1 kmplAutomaticPay ₹3,62,000 more to get
- Sound System By Harman Kardon
- Navigation Using Voice Control
- 2.4-litre Twin Turbo Engine
Must read articles before buying Volvo S80
Volvo S80 videos
1:40ET Now Volvo RS 80 review11 years ago1.6K ViewsBy CarDekho Team
Did you find this information helpful?
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience