
Rolls-Royce Dawn Specifications
The Rolls-Royce Dawn has 1 Petrol Engine on offer. The Petrol engine is 6598 cc . It is available with Automatic transmission. The Dawn is a 4 seater 12 cylinder car and has length of 5285 mm, width of 1947mm and a wheelbase of 3112mm.
Shortlist
Rs.7.06 - 7.64 Cr*
This model has been discontinued*Last recorded price
Key specifications of Rolls-Royce Dawn
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Displacement | 6598 cc |
| No. of Cylinders | 12 |
| Max Power | 563bhp@5250-6000rpm |
| Max Torque | 820Nm@1500-5000rpm |
| Seating Capacity | 4 |
| Transmission Type | Automatic |
| Body Type | Convertible |
Key features of Rolls-Royce Dawn
| Power Steering | Yes |
| Power Windows Front | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Fog Lights - Front | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
Rolls-Royce Dawn specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | V Type Engine |
| Displacement | 6598 cc |
| Max Power | 563bhp@5250-6000rpm |
| Max Torque | 820Nm@1500-5000rpm |
| No. of Cylinders | 12 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Fuel Supply System | Direct Injection |
| Turbo Charger | Yes |
| Super Charge | No |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 8 Speed |
| Drive Type | RWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Emission Norm Compliance | BS VI |
| Top Speed | 250 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Double wishbone front axle |
| Rear Suspension | multi-link rear axle |
| Steering Type | Power |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Acceleration | 4.9 Seconds |
| 0-100kmph | 4.9 Seconds |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 5285 mm |
| Width | 1947 mm |
| Height | 1502 mm |
| Seating Capacity | 4 |
| Wheel Base | 3112 mm |
| Rear Tread | 1665 mm |
| Kerb Weight | 2610 kg |
| Gross Weight | 2560 kg |
| No. of Doors | 2 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Power Boot | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | |
| Smart Access Card Entry | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front |
| Central Console Armrest | |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Hands-Free Tailgate | |
| Gear Shift Indicator | |
| Rear Curtain | |
| Luggage Hook & Net | |
| Battery Saver | |
| Lane Change Indicator | |
| Drive Modes | 0 |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Additional Features | The Seats Are Expertly Modelled To Provide The Utmost Comfort, Smooth Leather In The Richest Of Black Hues Is Cut Through With Daring Accent Colours, In A Unique Expression Of Contemporary Style
Comfort Entry System Rotary Controller |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Electronic Multi-Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | Optional |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Leather wrap gear-shift selector | |
| Glove Box | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Folding Table in The Rear | |
| Dual Tone Dashboard | |
| Additional Features | Hand Built In Goodwood
Crafted To Perfection And Pure In Form, Black Badge Dawn Simmers With Potential Revel In The Immersive Open Top Four Seat Drive, Or Unleash The Two Seater Spirit With The Black Badge Dawn Aero Cowling Tonneau Cover Indulge In Four Seater Exhilaration, Add The Black Badge Dawn Aero Cowling Tonneau Cover For Two Seater Athleticism, Or Draw The Roof Across In Seconds, Black Badge Dawn Combines Freedom Of Choice With Unparalleled Luxury And Acoustic Insulation To Achieve Deepest, Darkest Degrees Of Black, Rolls Royce Craftspeople Meticulously Apply Layer Upon Layer Of Primer, Followed By Specially Formulated Xirallic Paint And High Gloss Coatings The Cabin Is Transformed By A Darker Interpretation Of Luxury Featuring A Horseshoe Sweep Design, The Cabin Cocoons All Passengers In The Sumptuous Leather Set Into The Dashboard Is The Black Badge Clock, Its Hands Tipped In Orange To Provide A Subtle, But Potent Contrast To The Rest Of The Interior |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Fog Lights - Front | |
| Fog Lights - Rear | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Roof Carrier | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Cornering Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Automatic Headlamps | |
| Trunk Opener | Smart |
| Heated Wing Mirror | |
| Sun Roof | |
| Alloy Wheel Size | 19 Inch |
| Tyre Size | Front 255/45 R20; Rear 285/40 R20 |
| Tyre Type | Tubeless Tyres |
| LED DRLs | |
| LED Taillights | |
| Additional Features | Carbon Fibre Composite Wheels Form A Halo Around The Self Righting Rolls Royce Emblem
The Spirit Of Ecstasy, Now Black As The Shadows, Guides You Forth, Choose The Blackest Of Blacks, Or Realise Your Own Colourful Vision The Paintwork Is Intensified To Create A Richly Seductive Lustre, Elements Are Darkened To A Noir Like Tone Whilst Flashes Of Chrome Stand Out Along The Bodywork With A Matt And Gloss Black Two Tone Finish And Purposeful Black Shadow Lines, Its Exterior Is Unashamedly Powerful, Encased Within Is The Fine Detailing Of Woven Leather Door Panniers And Engraved Treadplates, Epitomising The Outstanding Finish Delivered By Black Badge |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Clutch Lock | |
| EBD | |
| Rear Camera | |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Heads-Up Display (HUD) | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Audio System Remote Control | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| USB & Auxiliary input | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 10.25 |
| Internal Storage | |
| No. of Speakers | 18 |
| Rear Entertainment System | |
| Additional Features | Bespoke Audio System
App Integration WiFi Hotspot |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Blind Spot Monitor | |
| Autonomous Parking | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Rolls-Royce Dawn
- Dawn ConvertibleCurrently ViewingRs.7,06,00,000*EMI: Rs.15,43,981Automatic
- Dawn Black BadgeCurrently ViewingRs.7,64,00,000*EMI: Rs.16,70,782Automatic
Rolls-Royce Dawn videos
8:22First Drive - Rolls-Royce Dawn (India Exclusive)10 years ago820 ViewsBy Himanshu Saini
8:33World Premiere of Rolls-Royce Dawn at Frankfurt IAA 201510 years ago383 ViewsBy Himanshu Saini
2:26Introducing Rolls-Royce Dawn. Experience open-top driving like never before.10 years ago77 ViewsBy Himanshu Saini
8:40Rolls-Royce Dawn : Launch Alert : PowerDrift9 years ago48.8K ViewsBy CarDekho Team
Comfort user reviews of Rolls-Royce Dawn
Based on7 User Reviews
Popular Mentions
- All (7)
- Comfort (3)
- Mileage (1)
- Engine (2)
- Power (2)
- Interior (1)
- Looks (2)
- Powerful engine (1)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- This Car Is So ComfortableThis car is so comfortable with a powerful engine and it looks amazing. It is the safest one and it has very good mileage.Read More1 2
- Bad QualityVery bad quality materials, and very cheap material, and it brakes are worst than Maruti 800, and its comfort is worstRead More2 26
- Nice Car.Very grateful features are available and the power of the car is like a beast, I love to drive this car and it gives a wonderful feeling while driving, it is so comfortable to drive.Read More2 5
- View All Dawn Comfort Reviews
Did you find this information helpful?
Trending Rolls-Royce cars
Rolls-Royce PhantomRs.8.99 - 10.48 Cr*
Rolls-Royce Ghost Series IIRs.8.95 - 10.52 Cr*
Rolls-Royce CullinanRs.10.50 - 12.25 Cr*
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience