+ 21Images
+ 10Colours
Skoda Slavia 1.5L Monte Carlo DSG
Slavia 1.5L Monte Carlo DSG overview
| Engine | 1498 cc |
| Power | 147.51 bhp |
| Transmission | Automatic |
| Mileage | 19.36 kmpl |
| Fuel | Petrol |
| Boot Space | 521 Litres |
- Height Adjustable Driver Seat
- Wireless Android Auto/Apple CarPlay
- Tyre Pressure Monitor
- Sunroof
- Automatic Climate Control
- Air Purifier
- Advanced Internet Features
- Key Specifications
- Top Features
Skoda Slavia 1.5L Monte Carlo DSG latest updates
Skoda Slavia 1.5L Monte Carlo DSG Prices: The price of the Skoda Slavia 1.5L Monte Carlo DSG in New Delhi is ₹17.99 Lakh (Ex-showroom).
Skoda Slavia 1.5L Monte Carlo DSG mileage : It returns a certified mileage of 19.36 kmpl.
Skoda Slavia 1.5L Monte Carlo DSG Colours: This variant is available in 10 colours: Brilliant Silver, Lava Blue, Lava Blue Dual Tone, Carbon Steel, Candy White Dual Tone, Deep Black, Brilliant Silver Dual Tone, Carbon Steel Matte, Candy White and Cherry Red.
Skoda Slavia 1.5L Monte Carlo DSG Engine and Transmission: It is powered by a 1498 cc engine which is available with a Automatic transmission. The 1498 cc engine puts out 147.51bhp@5000-6000rpm of power and 250Nm@1600-3500rpm of torque.
Skoda Slavia 1.5L Monte Carlo DSG vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Volkswagen Virtus GT Plus DSG ES, which is priced at Rs.18.80 Lakh. Hyundai Verna HX8 Turbo DCT DT, which is priced at Rs.17.77 Lakh and Honda City ZX CVT, which is priced at Rs.16.07 Lakh.
Slavia 1.5L Monte Carlo DSG Specs & Features:Skoda Slavia 1.5L Monte Carlo DSG is a 5 seater Petrol car.Slavia 1.5L Monte Carlo DSG has Multi-function Steering Wheel, Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Touchscreen, Automatic Climate Control, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Power Windows Rear, Power Windows Front.
Skoda Slavia 1.5L Monte Carlo DSG price
| Ex-Showroom Price | Rs.17,99,000 |
| RTO | Rs.1,79,900 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.78,962 |
| Others TCS Charges:Rs.17,990 | Rs.17,990 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.20,75,852 |
Slavia 1.5L Monte Carlo DSG specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 1.5 TSI Petrol |
| Displacement | 1498 cc |
| Max Power | 147.51bhp@5000-6000rpm |
| Max Torque | 250Nm@1600-3500rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 7-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 19.36 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 45 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Alloy Wheel Size Front | 16 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 16 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4541 mm |
| Width | 1752 mm |
| Height | 1507 mm |
| Boot Space | 521 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance (Laden) | 145 mm |
| Ground Clearance Unladen | 179 mm |
| Wheel Base | 2651 mm |
| Kerb Weight | 1245-1281 kg |
| Gross Weight | 1685 kg |
| No. of Doors | 4 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Hands-Free Tailgate | |
| Luggage Hook & Net | |
| Battery Saver | |
| Idle Start-Stop System | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Cigarette Lighter | |
| Folding Table in The Rear | |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 3.5 |
| Upholstery | Leatherette |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Headlamp Washers | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Halogen Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Automatic Headlamps | |
| Fog Lights | Front |
| Antenna | Shark Fin |
| Sunroof | Single Pane |
| Boot Opening | Electronic |
| Tyre Size | 205/55R16 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Theft Device | |
| Anti-Pinch Power Windows | Driver |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Heads-Up Display (HUD) | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 10 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Inbuilt Apps | MySKODA ConnectED |
| Tweeters | 4 |
| Additional Features | Škoda Sound System with 8 High Performance Speakers & Subwoofer - 380 W, Wireless Smartlink-Apple Carplay & Android Auto |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Blind Spot Monitor | |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| RSA | |
| Over Speeding Alert | |
| Tow Away Alert | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Skoda Slavia
Skoda Slavia comparison with similar cars
Rs.10.50 - 19 Lakh*
Rs.10.98 - 18.40 Lakh*
Rs.12 - 16.07 Lakh*
Rs.10.69 - 18.99 Lakh*
Rs.7.59 - 12.99 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used Skoda Slavia cars in New Delhi
Slavia 1.5L Monte Carlo DSG alternatives to consider
Rs.18.80 Lakh*
Rs.17.77 Lakh*
Rs.16.07 Lakh*
Rs.17.89 Lakh*
Rs.12.99 Lakh*
Rs.11.88 Lakh*
Rs.17.99 Lakh*
Rs.11.98 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Skoda Slavia
Slavia 1.5L Monte Carlo DSG images
Skoda Slavia videos
14:29Skoda Slavia Review | SUV choro, isse lelo! |1 year ago58.2K ViewsBy Harsh
16:03Skoda Slavia Review & First Drive Impressions - SUVs के जंगल में Sedan का राज! | CarDekho.com1 year ago34.3K ViewsBy Harsh
3:04Skoda Slavia की दमदार ⭐⭐⭐⭐⭐ Star वाली Safety! | Explained #in2Mins | CarDekho2 years ago30.7K ViewsBy Harsh
3:04Skoda Slavia की दमदार ⭐⭐⭐⭐⭐ Star वाली Safety! | Explained #in2Mins | CarDekho2 years ago15.9K ViewsBy Harsh
3:04Skoda Slavia की दमदार ⭐⭐⭐⭐⭐ Star वाली Safety! | Explained #in2Mins | CarDekho2 years ago10.2K ViewsBy Harsh
Slavia 1.5L Monte Carlo DSG user reviews
- All (350)
- Space (38)
- Interior (82)
- Performance (98)
- Looks (115)
- Comfort (142)
- Mileage (65)
- Engine (91)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- Superb This CarMujhe ye car bahut pasansd hai mai 2025 ke November isko liya tha or recently abhi mai second car bhi li hai, long ho ya short city ho ya highway ye har jagah ke liye ek dam ready hoti hai pahad jao long drive pr jao office jao ye apko nirash nhi krti, or is budget me ye apne aap me tabahi hai esliye ye pocket friendly or mere liye to meri super car yahi hai thanks to skoda.Read More
- This Is The Greatest Ever Car In My LifeThis is the great car ever. very interesting interior and very good looking exterior. The car is really looking like a BMW it's crazy. I think this car is budget friendly also and very comfortable to drive, that's great over all dream car. i suggested everyone to buy this car. superb fantastic great, really I have no words how to express my feelings. steering is my love OMG great job.Read More1
- Skoda Slavia Sportline ManualI've using this car for three months... and I loving this beauty because it has insane power and her looks 😍 and mileage was also decent around 13-15 kmpl I've got in the city and the ground clearance was also enough and dicky space also good... My family is happy with skoda Slavia sportline manual transmission 🖤😍Read More
- A Super CarThe Skoda Slavia is a premium, stylish, and safe (5-star GNCAP) sedan, often praised for its powerful 1.5L TSI engine and engaging handling. It offers impressive ground clearance (179 mm) and a spacious, well-appointed cabin, making it an excellent highway cruiser. Features like ventilated seats are highly valued.Read More1
- For Middle Class Family.This is the best car in this segment for middle class family. Fuel economy is good, according to safety this car is good because nowadays, we are seeing many roads accident so I suggest to all person don't go to buy which shows you saving because you and your family life is important instead of money.Read More
- View All Slavia Reviews
Skoda Slavia news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The Maruti Suzuki Ciaz Delta offers better value with more features and space, m...Read More
A ) The Skoda Slavia has seating capacity of 5.
A ) The Skoda Slavia has Front Wheel Drive (FWD) drive type.
A ) The ground clearance of Skoda Slavia is 179 mm.
A ) Offers and discounts are provided by the brand or the dealership and may vary de...Read More

Trending Skoda cars
- Popular
- Upcoming
Skoda KylaqRs.7.59 - 12.99 Lakh*
Skoda KushaqRs.10.69 - 18.99 Lakh*
Skoda KodiaqRs.36.99 - 46.99 Lakh*
Skoda Octavia RSRs.49.99 Lakh*
Top Sedan Cars
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*

