
Citroen eC3 Specifications
The Citroen eC3 has 1 Electric Engine on offer. It is available with the Automatic transmission. The eC3 is a 5 seater and has length of 3981 mm, width of 1733 mm and a wheelbase of 2540 mm.
Standout features of Citroen eC3

DC fast charging: Makes it less time consuming to charge on the go

A 10.2-inch touchscreen infotainment: Easy to use and supports wireless Android Auto & Apple CarPlay

Large boot: Enough to store a full suitcase set
Key specifications of Citroen eC3
| Charging Time | 57min |
| Battery Capacity | 29.2 kWh |
| Max Power | 56.21bhp |
| Max Torque | 143Nm |
| Seating Capacity | 5 |
| Range | 320 km |
| Boot Space | 315 Litres |
| Body Type | Hatchback |
Key features of Citroen eC3
| Power Steering | Yes |
| Power Windows Front | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Multi-function Steering Wheel | Yes |
Citroen eC3 specifications
Engine & Transmission
| Battery Capacity | 29.2 kWh |
| Motor Power | 41.92KW |
| Motor Type | Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Max Power | 56.21bhp |
| Max Torque | 143Nm |
| Range | 320 km |
| Range - Tested | 257Km |
| Running Cost | ₹257/km |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Charging Time (D.C) | 57min |
| Charging Port | CCS-II |
| Charger Type | 3.3 |
| Charging Time (15 A Plug Point) | 10hrs 30mins |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 1-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Electric |
| Emission Norm Compliance | ZEV |
| Top Speed | 107 kmph |
| Acceleration 0-60kmph | 6.8 s |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt |
| Turning Radius | 4.98 m |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Braking (100-0kmph) | 46.70 s |
| City driveability (20-80kmph) | 8.74 s |
| Braking (80-0 kmph) | 28.02 s |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3981 mm |
| Width | 1733 mm |
| Height | 1604 mm |
| Boot Space | 315 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2540 mm |
| Kerb Weight | 1329 kg |
| Gross Weight | 1716 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Accessory Power Outlet | |
| Vanity Mirror | |
| Parking Sensors | Rear |
| Foldable Rear Seat | Bench Folding |
| KeyLess Entry | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Luggage Hook & Net | |
| Drive Modes | 2 |
| Additional Features | Parcel Shelf |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Digital Cluster | Full |
| Upholstery | Fabric |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Defogger | |
| Alloy Wheels | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Halogen Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Tyre Size | 195/65 R15 |
| Tyre Type | Tubeless Radial |
| LED DRLs | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| No. of Airbags | 2 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Engine Immobilizer | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Global NCAP Safety Rating | 0 Star |
| Global NCAP Child Safety Rating | 1 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 10.23 inch |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Additional Features | MYCITROËN CONNECT APP WITH 35 SMART FEATURES, Bluetooth Connectivity Mirror Screen (Android Auto and Apple CarPlay ), Wireless Smartphone Connectivity |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| E-Call & I-Call | |
| Over Speeding Alert | |
| Remote Door Lock/Unlock | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Citroen eC3
Electric cars
- Popular
- Upcoming
Must read articles before buying Citroen eC3
Citroen eC3 videos
15:19Tiago EV Or Citroen eC3? Review To Find The Better Electric Hatchback2 years ago32.2K ViewsBy Harsh
5:12MG Comet EV Vs Tata Tiago EV Vs Citroen eC3 | Price, Range, Features & More |Which Budget EV To Buy?2 years ago45.4K ViewsBy Harsh
2:10Citroen eC3 Launched! | Prices, Powertrains, And Features | All Details #in2Mins2 years ago154 ViewsBy Harsh
14:02Citroen eC3 Review in Hindi: Real World Range, Space, Features and More TESTED!2 years ago114 ViewsBy Harsh
12:39Citroen eC3 Driven Completely Out Of Charge | DriveToDeath2 years ago13.2K ViewsBy Harsh
Compare specs of eC3 alternatives
Comfort user reviews of Citroen eC3
- All (88)
- Comfort (38)
- Mileage (7)
- Engine (8)
- Space (18)
- Power (14)
- Performance (20)
- Seat (10)
- More...
- Latest
- Helpful
- Overall Experience Is Good But Mileage And ComfortOverall experience is good but the issue is in long distance travelling I recently travelled nearly 1800km but mileage per charge is below 200km I'm using this car as family car since 1 year but mileage as compared to other cars is very low as the price is in same range, literally charging, and finding charging station is the big task travelling long distance in this car, Also seats are not comfortable no adjustable neck support, also features are very minimum, like Just android auto, by the way good but for city travelRead More4
- Compact Electric CarThe Citroen eC3 is a fun and practical EV for city driving. Its compact size, good range and comfortable interiors make it a great urban companion. While it lacks some advanced features, its affordability and practicality make it an attractive option for first-time EV buyers.Read More1
- Compact, Economical And FunThe Citroen eC3 is an excellent eclectic hatch for city driving. It is compact, easy to manoeuvre and decent driving range of 200 km for daily commute. The cabin is simple but comfortable and the decent tech, smartphone connectivity and touchscreen music system. I love the eC3 because of how smooth and quiet the ride is and without burning a hole in my pocket for petrol. It is an affordable and economical choice.Read More1 1
- Citron ReviewIt is comfort ev car for small family and have good features and looks,the range is also too good and no extra maintenance needed,overall its good for ev option carRead More
- Affordable But Less FeaturesCitroen cars design are outstanding and in Citroen eC3 i got 250 km of driving range with excellent power delivery, and a very useful boot space. It comes in very affordable price that makes it differ and get a comfortable ride with spacious cabin but the features are missing in it. The seating space is very good but for long rides comfort is not good and dashboard looks outdated.Read More
- Average Electric CarI got around 250 to 280 km of range in my trip with eC3 and the comfort level it gives is amazing but the modern interior look is missing that expect from an electric car. The boot space is good but the second row knee room is not good and the power is less. In terms of handling the steering is sharp but it gives roll in the corners and the performance is not really great.Read More1
- Citroen EC3 Is The Best EV Available In The MarketAs an environmentally conscious family, we selected the Citroen eC3, among all the EV options available in the market with its electric drivetrain, as a conscious choice for our environmentally conscious family, which we bought in Bangalore. Ideal for city driving and short trips, like our recent visit to Nandi Hills, it seats 5 but is best for 4 adults in terms of comfort. The initial cost of around Rs 11 lakh is justified by savings on fuel. The drawback is the range, which limits spontaneity for longer trips.Read More1
- Electric Car That Is Both Smart And Class Conscious.Citroen eC3 is a very good electric car. Its engine in particular is quiet and offers a rather even ride. On the inside, it is more contemporary and quite suitable with wonderful technology concordances. It?s small in size, which will be particularly useful when driving within the city and the car wins you space in a parking lot. Interior comforts are not bad at all, especially in terms of safety with multiple air bags and advanced features. Citroën eC3 is really great, making me very happy with it. Thus, if you possibly can find it, it?s the best choice when looking for an efficient and environmentally friendly car.Read More
- View All eC3 Comfort Reviews
More car options to consider
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) Yes, but for the availability, we would suggest you to please connect with the n...Read More
A ) For this, we would suggest you visit the nearest authorized service centre of Ci...Read More
A ) The Citroen eC3 has driving range of 320 km on a single charge.
A ) The Citroen eC3 has seating capacity of 5.
A ) The Citroen eC3 gets a 29.2 kWh battery pack paired with an electric motor that ...Read More

Trending Citroen cars
Citroen C3Rs.4.99 - 10.21 Lakh*
Citroen AircrossRs.8.89 - 14.57 Lakh*
Citroen BasaltRs.8.55 - 13.96 Lakh*
Citroen C5 AircrossRs.37.32 Lakh*