
Ashok Leyland Stile Specifications
The Ashok Leyland Stile has 1 Diesel Engine on offer. The Diesel engine is 1461 cc . It is available with Manual transmission.Depending upon the variant and fuel type the Stile has a mileage of 20.07 kmpl & Ground clearance of Stile is 180 mm. The Stile is a 7 seater 4 cylinder car and has length of 4400mm, width of 1700mm and a wheelbase of 2725mm.
Shortlist
Rs.8.06 - 9.86 Lakh*
This model has been discontinued*Last recorded price
Key specifications of Ashok Leyland Stile
| ARAI Mileage | 20.07 kmpl |
| City Mileage | 16.2 kmpl |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Displacement | 1461 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Max Power | 75bhp@3300rpm |
| Max Torque | 185Nm@1750-2750rpm |
| Seating Capacity | 7 |
| Transmission Type | Manual |
| Fuel Tank Capacity | 50 Litres |
| Body Type | MUV |
| Ground Clearance Unladen | 180 mm |
Key features of Ashok Leyland Stile
| Power Steering | Yes |
| Power Windows Front | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Fog Lights - Front | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | No |
| Driver Airbag | No |
| Passenger Airbag | No |
| Wheel Covers | No |
Ashok Leyland Stile specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | Intercooled Diesel Engine |
| Displacement | 1461 cc |
| Max Power | 75bhp@3300rpm |
| Max Torque | 185Nm@1750-2750rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Fuel Supply System | Common Rail |
| Turbo Charger | Yes |
| Super Charge | No |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 5 Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Mileage ARAI | 20.07 kmpl |
| Diesel Fuel Tank Capacity | 50 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS IV |
| Top Speed | 140km/hr kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | McPherson Strut Type Coil Spring |
| Rear Suspension | Multi-Leaf Rigid |
| Steering Type | Power |
| Steering Column | Tilt Steering |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Turning Radius | 5.2 meters |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Acceleration | 18.7 Seconds |
| 0-100kmph | 18.7 Seconds |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4400 mm |
| Width | 1700 mm |
| Height | 1860 mm |
| Seating Capacity | 7 |
| Ground Clearance Unladen | 180 mm |
| Wheel Base | 2725 mm |
| Kerb Weight | 1426 kg |
| Gross Weight | 2000 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Electric Adjustable Seats | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | Bench Folding |
| Smart Access Card Entry | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Electronic Multi-Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Folding Table in The Rear | |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Fog Lights - Front | |
| Fog Lights - Rear | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Roof Carrier | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Sun Roof | |
| Alloy Wheel Size | 15 Inch |
| Tyre Size | 185/65 R15 |
| Tyre Type | Tubeless,Radial |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Clutch Lock | |
| EBD | |
| Rear Camera | |
| Anti-Theft Device | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Audio System Remote Control | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| USB & Auxiliary input | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Ashok Leyland Stile
- Stile LECurrently ViewingRs.8,06,239*EMI: Rs.17,49420.07 kmplManualKey Features
- Engine Immobilizer
- HVAC
- e-Power Steering (Tilt Function)
- Stile LE 7 SeaterCurrently ViewingRs.8,06,239*EMI: Rs.17,49420.07 kmplManual
- Stile LS 8 SeaterCurrently ViewingRs.8,56,240*EMI: Rs.18,55720.07 kmplManualPay ₹50,001 more to get
- Alloy Wheel
- Tilt Steering
- Central Locking
- Stile LS OptionalCurrently ViewingRs.8,79,990*EMI: Rs.19,07920.07 kmplManual
- Stile LX 8 SeaterCurrently ViewingRs.8,86,239*EMI: Rs.19,20620.07 kmplManualPay ₹80,000 more to get
- Alloy Wheel
- 8 Seater
- Silver Finish Center Console
- Stile LSCurrently ViewingRs.9,06,241*EMI: Rs.19,64020.07 kmplManualPay ₹1,00,002 more to get
- Dual Air Conditioner
- HVAC
- Central Lock
- Stile LXCurrently ViewingRs.9,56,240*EMI: Rs.20,70220.07 kmplManualPay ₹1,50,001 more to get
- Silver Finish Center Console
- Digital Clock
- Dual Air Conditioner
- Stile LX OptionalCurrently ViewingRs.9,86,240*EMI: Rs.21,35220.07 kmplManualPay ₹1,80,001 more to get
- Silver Finish Console
- Fabric Seat Material
- Alloy Wheel
Ashok Leyland Stile videos
1:40Ashok Leyland Stile Interior : PowerDrift12 years ago27.9K ViewsBy CarDekho Team
Did you find this information helpful?
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience