
Rolls-Royce Spectre Specifications
The Rolls-Royce Spectre has 1 Electric Engine on offer. It is available with the Automatic transmission. The Spectre is a 4 seater and has length of 5475 mm, width of 2144 mm and a wheelbase of 2636 mm.
Shortlist
Rs.7.50 Cr*
EMI starts @ ₹17.87Lakh
Key specifications of Rolls-Royce Spectre
| Battery Capacity | 102 kWh |
| Max Power | 576.63bhp |
| Max Torque | 900Nm |
| Seating Capacity | 4 |
| Range | 530 km |
| Body Type | Coupe |
| Ground Clearance Unladen | 146 mm |
Key features of Rolls-Royce Spectre
| Power Steering | Yes |
| Power Windows Front | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Multi-function Steering Wheel | Yes |
Rolls-Royce Spectre specifications
Engine & Transmission
| Battery Capacity | 102 kWh |
| Motor Power | F 190kW,R 360kW |
| Motor Type | Separately Excited Synchronous Motor |
| Max Power | 576.63bhp |
| Max Torque | 900Nm |
| Range | 530 km |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Regenerative Braking | Yes |
| Charging Time (50 kW DC Fast Charger) | 95 minutes |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | AWD |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Fuel & Performance
| Fuel Type | Electric |
| Emission Norm Compliance | ZEV |
| Drag Coefficient | 0.25 |
| Acceleration 0-100kmph | 4.5 |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Fast Charging | No |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Brake Type | Ventilated Disc |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 5475 mm |
| Width | 2144 mm |
| Height | 1573 mm |
| Seating Capacity | 4 |
| Ground Clearance Unladen | 146 mm |
| Wheel Base | 2636 mm |
| Kerb Weight | 2890 kg |
| No. of Doors | 2 |
| Reported Boot Space | 490 Litres |
| Reported Ground Clearance (Unladen) | 118 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Active noise cancellation | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Real-Time Vehicle Tracking | |
| Foldable Rear Seat | 40:20:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Hands-Free Tailgate | |
| Rear Curtain | |
| Luggage Hook & Net | |
| Glove Box light | |
| Idle Start-Stop System | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Leather wrap gear-shift selector | |
| Glove Box | |
| Digital Odometer | |
| Folding Table in The Rear | |
| Dual Tone Dashboard | |
| Lighting | Ambient light,Footwell Lamp,Reading Lamp,Boot Lamp,Glove Box Lamp |
| Upholstery | Leather |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rear Window Defogger | |
| Alloy Wheels | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Cornering Headlamps | |
| Automatic Headlamps | |
| Fog Lights | Front |
| Sun Roof | Optional |
| Boot Opening | Automatic |
| Heated Outside Rear View Mirror | |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 8 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Acoustic Vehicle Alert System | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Theft Device | |
| Anti-Pinch Power Windows | Driver and Passenger |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Wi-Fi Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| Internal Storage | |
| Rear Entertainment System | |
| Usb Ports | |
| Rear Touchscreen | |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
ADAS Feature
| Blind Spot Monitor | |
| Autonomous Parking | Full |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Electric cars
- Popular
- Upcoming
Compare specs of Spectre alternatives
Comfort user reviews of Rolls-Royce Spectre
Based on27 User Reviews
Write a Review & Win ₹1000
Popular Mentions
- All (27)
- Comfort (9)
- Mileage (3)
- Power (3)
- Performance (5)
- Seat (1)
- Interior (5)
- Looks (4)
- More...
- Latest
- Helpful
- My Future Car Which Is My DreamGreat car for good health and happiness, safety awesome so I want to purchase very comfortable car performance good but so costly style and luxury feature inbuilt quality good safest car in world but maintenance cost very high mileage very low less then 10 kmpl but on rode rutba hai iska performance.Read More1
- Spectre Signifies Luxury Embedded With PowerGreat car driven by Mega Power Star Ram Charan. It is the only spectre in Telugu states like Telangana and Andhra Pradesh. Spectre is the latest only one in Hyderabad which comes as an EV considered to be the top 5 costliest cars of Hyderabad. The stylish sleek design and the most attractive illuminated front grill that gives the spectre a stunning look in its segment. Although there is no rival for the spectre in Luxury EV segment, it comes with powerful battery pack, feature loaded, comfort built vehicle in the modern times. Despite all these Spectre is the most affordable in rolls royce lol.Read More
- My OpinionHello everyone I sharing my experience about this car... Its a good combination of luxury and comfort..the speed was far better tha I thought...it don't let u feel that it is a electric car..Read More
- Rolce RoyceBest in the segment and premium luxury cars Is one of my favorite, and car like a king of this Segment , the ev cars are so good and verry comfort😎,.Read More
- Rolls RoyceIts an unique car . Moreover we that is is an world's most luxurious cars brand . Its an perfect blend of comfort, class, luxury. In one word it's a royal carRead More1
- Good CarThis car is amazing, the best I've ever driven. Rolls-Royce is renowned as the most comfortable car in the world.Read More
- Good And WorthyIt's worth the premium segment with absolutely amazing mileage and power. Nothing can beat its comfort level.Read More
- Luxury Like Rolls Royace.The Rolls-Royce is truly awe-inspiring, with exceptional servicing and maintenance, remarkable performance, and stunning interior and exterior design. It offers a cool and comfortable journey, and its value is unmatched. Driving this car is an experience in comfort, safety, and, above all, luxury that I can't wait to enjoy.Read More
- View All Spectre Comfort Reviews
More car options to consider
FAQs on Rolls-Royce Spectre
Q ) What is the power & torque of the Rolls-Royce Spectre?
A ) The max power & torque of Rolls-Royce Spectre is 576.63bhp & 900Nm Respectively.
Q ) What is the drivetrain type of Rolls-Royce Spectre?
A ) The Rolls-Royce Spectre is available with AWD drivetrain. Check out the list of cars with AWD on Cardekho.
Q ) What is the ground clearance of Rolls-Royce Spectre ?
A ) The Rolls-Royce Spectre Is a Coupe car & the ground clearance of Rolls-Royce Spectre is 146 mm.
Q ) Does Rolls-Royce Spectre have cruise control?
A ) Yes, Rolls-Royce Spectre comes with cruise control.
Q ) How many airbags are there in Rolls-Royce Spectre?
A ) Rolls-Royce Spectre comes with many safety features & have 8 airbags. Choose cars with 8 airbags on CarDekho.
Did you find this information helpful?
Trending Rolls-Royce cars
Rolls-Royce PhantomRs.8.99 - 10.48 Cr*
Rolls-Royce Ghost Series IIRs.8.95 - 10.52 Cr*
Rolls-Royce CullinanRs.10.50 - 12.25 Cr*
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience