
Mahindra e2oPlus Specifications
The Mahindra e2oPlus has 2 Electric Engine on offer. It is available with the Automatic transmission. The e2oPlus is a 4 seater and has length of 3590mm, width of 1575mm and a wheelbase of 2258mm.
Shortlist
Rs.6.07 - 8.46 Lakh*
This model has been discontinued*Last recorded price
Key specifications of Mahindra e2oPlus
| ARAI Mileage | 140 km/full charge |
| Max Power | 40bhp@3500 rpm |
| Max Torque | 91Nm@2500 rpm |
| Seating Capacity | 4 |
| Body Type | Hatchback |
| Ground Clearance Unladen | 170 mm |
Key features of Mahindra e2oPlus
| Power Steering | Yes |
| Power Windows Front | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Engine Start Stop Button | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | No |
| Driver Airbag | No |
| Passenger Airbag | No |
| Wheel Covers | No |
Mahindra e2oPlus specifications
Engine & Transmission
| Max Power | 40bhp@3500 rpm |
| Max Torque | 91Nm@2500 rpm |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | Direct Drive |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Electric |
| Electric Mileage ARAI | 140 km/full charge |
| Top Speed | 80 kmph |
| Acceleration 0-100kmph | 14.1 Sec |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Mc Pherson Strut |
| Rear Suspension | Twin Pivot With Coaxial Spring |
| Steering Type | Electric |
| Turning Radius | 4.35mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3590 mm |
| Width | 1575 mm |
| Height | 1585 mm |
| Seating Capacity | 4 |
| Ground Clearance Unladen | 170 mm |
| Wheel Base | 2258 mm |
| Kerb Weight | 990 kg |
| Gross Weight | 1310 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Electric Adjustable Seats | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | Bench Folding |
| Smart Access Card Entry | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Electronic Multi-Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Folding Table in The Rear | |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Fog Lights - Front | |
| Fog Lights - Rear | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Roof Carrier | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Sun Roof | |
| Tyre Size | 165/60 R14 |
| Tyre Type | Tubeless, Radial |
| Wheel Size | 14 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Clutch Lock | |
| EBD | |
| Rear Camera | |
| Anti-Theft Device | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Audio System Remote Control | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| USB & Auxiliary input | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Mahindra e2oPlus
- e2oPlus P4Currently ViewingRs.6,07,425*EMI: Rs.11,556110 Automatic
- e2oPlus P2Currently ViewingRs.6,50,000*EMI: Rs.12,372110 Automatic
- e2oPlus P6Currently ViewingRs.6,83,177*EMI: Rs.13,010110 Automatic
- e2oPlus P8Currently ViewingRs.8,46,459*EMI: Rs.16,104140 Automatic
Must read articles before buying Mahindra e2oPlus
Mahindra e2oPlus videos
7:24Mahindra e2o Plus | Expert Review9 years ago1.7K ViewsBy Nabeel Khan
Comfort user reviews of Mahindra e2oPlus
Based on8 User Reviews
Popular Mentions
- All (8)
- Comfort (1)
- Space (1)
- Power (1)
- Interior (1)
- Looks (1)
- Price (1)
- Speed (2)
- More...
- Latest
- Helpful
- Wonderful car.It's a very fabulous car for a small family. It's very comfortable as well. Great electrifying car.2
- View All e2oPlus Comfort Reviews
Did you find this information helpful?
Trending Mahindra cars
- Popular
- Upcoming
Mahindra BoleroRs.8 - 9.90 Lakh*
Mahindra XUV 3XORs.7.54 - 14.88 Lakh*
Mahindra TharRs.9.99 - 17.62 Lakh*
Mahindra Scorpio NRs.13.49 - 24.95 Lakh*
Mahindra ScorpioRs.13 - 17 Lakh*
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience