
Kia EV9 Specifications
The Kia EV9 has 1 Electric Engine on offer. It is available with the Automatic transmission. The EV9 is a 6 seater and has length of 5015 mm, width of 1980 mm and a wheelbase of 3100 mm.
Shortlist
Rs.1.30 Cr*
EMI starts @ ₹3.15Lakh
Key specifications of Kia EV9
| Charging Time | 24Min-(10-80%)-350kW |
| Battery Capacity | 99.8 kWh |
| Max Power | 379bhp |
| Max Torque | 700Nm |
| Seating Capacity | 6 |
| Range | 561 km |
| Boot Space | 333 Litres |
| Body Type | SUV |
Key features of Kia EV9
| Power Steering | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Multi-function Steering Wheel | Yes |
| Engine Start Stop Button | Yes |
Kia EV9 specifications
Engine & Transmission
| Battery Capacity | 99.8 kWh |
| Motor Power | 283 kW |
| Motor Type | Permanent Magnet Synchronous |
| Max Power | 379bhp |
| Max Torque | 700Nm |
| Range | 561 km |
| Battery Type | Lithium lon |
| Charging Time (D.C) | 24Min-(10-80%)-350kW |
| Regenerative Braking | Yes |
| Regenerative Braking Levels | 4 |
| Charging Port | CCS-II |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 1-Speed |
| Drive Type | AWD |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Fuel & Performance
| Fuel Type | Electric |
| Emission Norm Compliance | ZEV |
| Top Speed | 200 kmph |
| Acceleration 0-100kmph | 5.3 s |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging Time | 24Min-(10-80%)-350kW |
| Fast Charging | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Multi-link suspension |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Dimensions & Capacity
| Length | 5015 mm |
| Width | 1980 mm |
| Height | 1780 mm |
| Boot Space | 333 Litres |
| Seating Capacity | 6 |
| Wheel Base | 3100 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Reported Boot Space | 239 Litres |
| Reported Ground Clearance (Unladen) | 198 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height & Reach |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | Adjustable |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Real-Time Vehicle Tracking | |
| Foldable Rear Seat | 3rd Row 50:50 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Hands-Free Tailgate | |
| Battery Saver | |
| Lane Change Indicator | |
| Glove Box light | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Voice assisted sunroof | |
| Vechicle to Vehicle Charging | |
| Vehicle to Load Charging | |
| Drive Mode Types | ECO | NORMAL | SPORT |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front Only |
| Heated Seats | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Lighting | Ambient light |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 12.3 |
| Upholstery | Leatherette |
| Ambient Light Colour (numbers) | 64 |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Projector Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Automatic Headlamps | |
| Fog Lights | Rear |
| Antenna | Shark Fin |
| Sunroof | Dual Sunroof |
| Boot Opening | Hands-Free |
| Heated Outside Rear View Mirror | |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Size | 275/ 50 R20 |
| Tyre Type | Tubeless Radial |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 10 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Pinch Power Windows | Driver and Passenger |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | Driver |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Heads-Up Display (HUD) | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 12.3 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 14 |
| Usb Ports | |
| Additional Features | Wireless Android Auto and Apple CarPlay,Meridian Premium Sound System with 14 Speakers |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
ADAS Feature
| Forward Collision Warning | |
| Automatic Emergency Braking | |
| Oncoming Lane Mitigation | |
| Speed Assist System | |
| Blind Spot Collision Avoidance Assist | |
| Lane Departure Warning | |
| Lane Keep Assist | |
| Lane Departure Prevention Assist | |
| Driver Attention Warning | |
| Adaptive Cruise Control | |
| Adaptive High Beam Assist | |
| Rear Cross Traffic Alert | |
| Rear Cross Traffic Collision-Avoidance Assist | |
| Blind Spot Monitor | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Advance Internet Feature
| Live Location | |
| Digital Car Key | |
| Navigation with Live Traffic | |
| Live Weather | |
| E-Call & I-Call | |
| Over the Air (OTA) Updates | |
| SOS Button | |
| RSA | |
| Remote Door Lock/Unlock | |
| SOS / Emergency Assistance | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Electric cars
- Popular
- Upcoming
Kia EV9 videos
1:50Upcoming Kia Cars In 2024 | Carnival And EV9 Electric SUV2 years ago49.3K ViewsBy Harsh
Compare specs of EV9 alternatives
Comfort user reviews of Kia EV9
Based on12 User Reviews
Write a Review & Win ₹1000
Popular Mentions
- All (12)
- Comfort (6)
- Mileage (3)
- Engine (1)
- Space (1)
- Power (2)
- Performance (1)
- Seat (1)
- More...
- Latest
- Helpful
- Dc Fast Cahrging Make A Lion Feature I Like This .So beautiful so smooth it's color speed mileage or satisfaction, comfortable feeling like heaven It boasts a large dual-screen setup, advanced driver assistance systems, and high-tech amenities like massaging seats and panoramic sunroofs. The infotainment system is intuitive and supports both Apple CarPlay and Android Auto.Read More
- So ComfortableToo much good but maintenance cost is too much High and other thing is it was dam good looking always feels you like a rich person that was a plus point it was good car to maintain a proper ride too much comfortable best pickup and best look ever you not seen anywhere I like this car and I also own this carRead More
- Overall Good CarEV is the future this car is good in every terms like comfort , safety , design , features but the spare parts may be too expensive and not easily available.Read More
- Veryyy Nice Experience In This CarVeryyy nice experience in this car i have ever snern this car is very comfortable and good to ride this car an all over is very goodRead More
- Boss Of Electric Car'sThe car looks good and stylish, and its features are very useful for driving. The driver finds it very comfortable, and the co-passenger feels very safe.Read More
- EV9 Will Be A Great DealEV9 will be a deal breaker and will beat all EVs in the Indian market. 6 seaters with a comfortable and usable 3rd row. At 80 lacs + it will beat Audi, Mercedes, Portchester and Volvo EVs.Read More
- View All EV9 Comfort Reviews
More car options to consider
FAQs on Kia EV9
Q ) What is the power & torque of the Kia EV9?
A ) The max power & torque of Kia EV9 is 379bhp & 700Nm Respectively.
Q ) What is the drivetrain type of Kia EV9?
A ) The Kia EV9 is available with AWD drivetrain. Check out the list of cars with AWD on Cardekho.
Q ) Does Kia EV9 have cruise control?
A ) Yes, Kia EV9 comes with cruise control.
Q ) How many airbags are there in Kia EV9?
A ) Kia EV9 comes with many safety features & have 10 airbags. Choose cars with 10 airbags on CarDekho.
Did you find this information helpful?
Kia EV9 brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Trending Kia cars
- Popular
- Upcoming
Kia SeltosRs.10.99 - 19.99 Lakh*
Kia SonetRs.7.30 - 14 Lakh*
Kia CarensRs.11 - 12.86 Lakh*
Kia SyrosRs.8.40 - 15.80 Lakh*
Kia CarnivalRs.59.42 Lakh*
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience