
Haval H9 Specifications
The Haval H9 has 1 Diesel Engine on offer. The Diesel engine is 1998 cc . It is available with the Manual transmission.
2 ViewsShare your Views
Shortlist
Rs.25 Lakh*
Key specifications of Haval H9
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Displacement | 1998 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Seating Capacity | 7 |
| Transmission Type | Manual |
| Body Type | SUV |
Haval H9 specifications
Engine & Transmission
| Displacement | 1998 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4856 mm |
| Width | 1926 mm |
| Height | 1900 mm |
| Seating Capacity | 7 |
| Wheel Base | 2800 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Top Suv cars
Haval H9 videos
3:51The Biggest SUVs @ Auto Expo 2020! | Haval H9, MG Gloster, Tata Gravitas & More! | ZigWheels.com6 years ago17.8K ViewsBy Rohit
Haval H9 Pre-Launch User Views and Expectations
Share your Views
Popular Mentions
- All (2)
- Looks (1)
- Experience (1)
- Latest
- Helpful
- Satisfied and looks nice compertable deginSatisfied and looks nice compertable degin ,milage evareg car body overall good to purchase new name of car different thinking sogoodRead More1
- Great carThis is the best vehicle in its segment and offers great ride experience on the Indian roads.2
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
Q ) What is the estimated launch date of Haval H9?
A ) The estimated launch date of Haval H9 is Not Yet Announced.
Q ) What are the expected key specifications of Haval H9?
A ) Haval H9 will be a suv available in Manual transmission & Diesel options.
Q ) What are the alternatives/competitors of Haval H9?
A ) Haval H9 will be competed with Tata Harrier, MG Hector, Hyundai Creta Electric, MG Hector Plus and Tata Sierra.
Q ) Does the Haval H9 have a sunroof?
A ) Yes, Pure Plus S Dark AT, Sharp Pro SNOWSTORM Diesel 2024-2025 & 2 other variant(s) of Haval H9 are having sunroof.
Q ) What is the estimated launch date of Haval H9?
By CarDekho Experts on 10 Feb 2021
A ) As of now, there is no official update from the Haval's end. Stay tuned for ...Read More
Reply on this answerView all Answers (2)
Did you find this information helpful?
Other upcoming cars
×
We need your city to customize your experience