+ 20Images
MG Hector Shine Pro 2024-2025
345 ReviewsRate & Win ₹1000
Rs.15.85 Lakh*
*Ex-Showroom Price in New Delhi
This Variant has expired. Check available variants here.
MG Hector Shine Pro 2024-2025 overview
| Engine | 1451 cc |
| Power | 141.04 bhp |
| Seating Capacity | 5, 6 |
| Drive Type | FWD |
| Mileage | 13.79 kmpl |
| Fuel | Petrol |
- Height Adjustable Driver Seat
- Cruise Control
- Sunroof
- Key Specifications
- Top Features
MG Hector Shine Pro 2024-2025 price
| Ex-Showroom Price | Rs.15,85,001 |
| RTO | Rs.1,58,500 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.71,087 |
| Others TCS Charges:Rs.15,850 | Rs.15,850 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.20,400Accessories Charges:Rs.28,100 | Rs.48,500 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.18,78,938 |
EMI : Rs.35,761/month
Petrol
*Estimated price via verified sources. The price quote does not include any additional discount offered by the dealer.
MG Hector Shine Pro 2024-2025 specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 1.5 L Turbocharged Intercooled |
| Displacement | 1451 cc |
| Max Power | 141.04bhp@5000rpm |
| Max Torque | 250Nm@1600-3600rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 6-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 13.79 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 60 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Alloy Wheel Size Front | 17 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 17 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4699 mm |
| Width | 1835 mm |
| Height | 1760 mm |
| Boot Space | 587 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2750 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Real-Time Vehicle Tracking | |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Luggage Hook & Net | |
| Drive Modes | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Voice assisted sunroof | |
| Drive Mode Types | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 7 |
| Upholstery | Fabric |
| Ambient Light Colour (numbers) | |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Projector Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Cornering Foglamps | |
| Roof Rails | |
| Fog Lights | Front & Rear |
| Antenna | Shark Fin |
| Sunroof | Single Pane |
| Boot Opening | Manual |
| Tyre Size | 215/60 R17 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 2 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Wi-Fi Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 14 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Inbuilt Apps | |
| Tweeters | 2 |
| Additional Features | Wireless Android Auto + Apple Carplay |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Forward Collision Warning | |
| Automatic Emergency Braking | |
| Lane Departure Warning | |
| Lane Keep Assist | |
| Adaptive Cruise Control | |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Live Location | |
| Engine Start Alarm | |
| Remote Vehicle Status Check | |
| Digital Car Key | |
| Hinglish Voice Commands | |
| Live Weather | |
| E-Call & I-Call | |
| Over the Air (OTA) Updates | |
| Over Speeding Alert | |
| Smartwatch App | |
| Valet Mode | |
| Remote AC On/Off | |
| Remote Door Lock/Unlock | |
| Geo-fence Alert | |
| Inbuilt APPs | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of MG Hector
MG Hector comparison with similar cars
Rs.12.89 - 25.35 Lakh*
Rs.13.49 - 24.95 Lakh*
Rs.10.99 - 19.99 Lakh*
Rs.11.49 - 21.29 Lakh*
Rs.17.49 - 19.69 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used MG Hector cars in New Delhi
Must read articles before buying MG Hector
MG Hector Shine Pro 2024-2025 images
MG Hector videos
12:19MG Hector 2024 Review: Is The Low Mileage A Deal Breaker?2 years ago83.3K ViewsBy Harsh
9:01New MG Hector Petrol-CVT Review | New Variants, New Design, New Features, And ADAS! | CarDekho2 years ago43.3K ViewsBy Rohit
2:37MG Hector Facelift All Details | Design Changes, New Features And More | #in2Mins | CarDekho2 years ago62K ViewsBy Harsh
17:11MG Hector India Price starts at Rs 12.18 Lakh | Detailed Review | Rivals Tata Harrier & Jeep Compass1 year ago35.1K ViewsBy Harsh
MG Hector Shine Pro 2024-2025 user reviews
Based on345 User reviews
Write a Review & Win ₹1000
Popular Mentions
- All (345)
- Space (46)
- Interior (90)
- Performance (63)
- Looks (102)
- Comfort (157)
- Mileage (80)
- Engine (83)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- 1 Year ExperienceI have this car since 1 year, one of the roomiest suv in its segment. Large touchscreen connected tech voice commands. Good for driving in city and highways. It has premium interiors and a very large boot. It has a sufficient mileage. No diesel automatic, which is a drawback. Other things are very good.Read More1
- MG Hector Best Car OverallThe best car interior and display is best ever and car is much muscular and it is worth to buy and it is budget friendly car and it has a huge sunroof and the exterior is much Heather than other cars, it generate a good HP and the steering wheel has much controls and seats are more comfortable than other cars.Read More1
- MG Hector.It's a good family car. 7 seater car spacious and luxurious. Looks matters as mG delivered it's best. Graphics are good enough. Mileage is good. Comfortable with long runs. smoothly runs on the roads. Overall performance is good. I am a happy customer. Super excited to see upgradation in new Hector..Read More
- MG HECTOR, IT'S A HUMAN THINGThe MG Hector is widely praised for its premium, feature-rich interior, spacious cabin, and strong road presence, making it a top choice for comfort-oriented buyers. While users love the panoramic sunroof, large touchscreen, and ADAS features, common drawbacks include poor fuel economy (especially in petrol automatic variants) and occasional infotainment system glitches.Read More
- Praised For Its Spacious, Comfortable,Also it's looking like expensive one, it was to show a lenger of all car sraised for its spacious, comfortable, and tech-loaded cabin, offering great value, a plush ride, and premium features like large touchscreens and ADAS, making it ideal for families prioritizing comfort over sporty driving to premium looks.Read More
- View All MG Hector Reviews
MG Hector news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
Q ) What are the specifications of MG Hector Shine Pro 2024-2025?
A ) The specifications of MG Hector Shine Pro 2024-2025 are 13.79 kmpl ARAI Mileage,Petrol Fuel Type,1451 cc Engine Displacement,4 No. of Cylinders,141.04bhp@5000rpm Max Power.
Q ) Which model of MG Hector is best?
A ) MG Hector Select Pro 5Str is a best selling variant of MG Hector.
Q ) What is the mileage of MG Hector Shine Pro 2024-2025?
A ) The mileage of MG Hector Shine Pro 2024-2025 is 13.79 kmpl. Check mileage of MG Hector on CarDekho.
Q ) What is the price of MG Hector Shine Pro 2024-2025?
A ) The MG Hector Shine Pro 2024-2025 is a variant of MG Hector. The on-road price of MG Hector Shine Pro 2024-2025 is ₹18,30,438 (exshowroomprice, rto, insurance, other charges).
Q ) Type of power steering on hector
By CarDekho Experts on 21 Oct 2025
A ) The MG Hector comes with a **Telescopic and Tilt Adjustable Steering**, allowing...Read More
Reply on this answerView all Answer
Q ) What is the max power of MG Hector?
By CarDekho Experts on 25 Jun 2024
A ) The MG Hector has max power of 227.97bhp@3750rpm.
Reply on this answerView all Answer
Q ) What is the ARAI Mileage of MG Hector?
By CarDekho Experts on 24 Jun 2024
A ) The MG Hector has ARAI claimed mileage of 12.34 kmpl to 15.58 kmpl. The Manual P...Read More
Reply on this answerView all Answer
Q ) How many colours are available in MG Hector?
By CarDekho Experts on 8 Jun 2024
A ) MG Hector is available in 9 different colours - Green With Black Roof, Havana Gr...Read More
Reply on this answerView all Answer
Q ) What is the fuel type of MG Hector?
By CarDekho Experts on 5 Jun 2024
A ) The MG Hector is available in Petrol and Diesel fuel options.
Reply on this answerView all Answer
MG Hector brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Trending MG Motor cars
- Popular
- Upcoming
MG AstorRs.9.79 - 15.50 Lakh*
MG Hector PlusRs.17.49 - 19.69 Lakh*
MG GlosterRs.38.33 - 43.16 Lakh*
Top SUV Cars
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience

