+ 16Images
+ 4Colours
BMW 2 Series Gran Coupe 218 M Sport
2 Series Gran Coupe 218 M Sport overview
| Engine | 1499 cc |
| Power | 154 bhp |
| Transmission | Automatic |
| Mileage | 16.35 kmpl |
| Fuel | Petrol |
| Seating Capacity | 5 |
BMW 2 Series Gran Coupe 218 M Sport latest updates
BMW 2 Series Gran Coupe 218 M Sport Prices: The price of the BMW 2 Series Gran Coupe 218 M Sport in New Delhi is ₹45.80 Lakh (Ex-showroom).
BMW 2 Series Gran Coupe 218 M Sport mileage : It returns a certified mileage of 16.35 kmpl.
BMW 2 Series Gran Coupe 218 M Sport Colours: This variant is available in 4 colours: Brooklyn Grey Metallic, Alpine White, Portimao Blue Metallic and Black Sapphire.
BMW 2 Series Gran Coupe 218 M Sport Engine and Transmission: It is powered by a 1499 cc engine which is available with a Automatic transmission. The 1499 cc engine puts out 154bhp@4900-6000rpm of power and 230Nm@1500-4600rpm of torque.
BMW 2 Series Gran Coupe 218 M Sport vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Isuzu MU-X 4x4 AT, which is priced at Rs.37.71 Lakh. Jeep Meridian Track Edition 4x4 AT, which is priced at Rs.37.82 Lakh and Toyota Fortuner 4X2 AT, which is priced at Rs.34.76 Lakh.
2 Series Gran Coupe 218 M Sport Specs & Features:BMW 2 Series Gran Coupe 218 M Sport is a 5 seater Petrol car.2 Series Gran Coupe 218 M Sport has Multi-function Steering Wheel, Touchscreen, Automatic Climate Control, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Passenger Airbag, Driver Airbag, Power Steering.
BMW 2 Series Gran Coupe 218 M Sport price
| Ex-Showroom Price | Rs.45,80,000 |
| RTO | Rs.4,58,000 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.1,81,310 |
| Others TCS Charges:Rs.45,800 | Rs.45,800 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.56,800Accessories Charges:Rs.45,300 | Rs.1,02,100 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.53,67,210 |
2 Series Gran Coupe 218 M Sport specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 1.5 l Twin Turbo |
| Displacement | 1499 cc |
| Max Power | 154bhp@4900-6000rpm |
| Max Torque | 230Nm@1500-4600rpm |
| No. of Cylinders | 3 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Twin |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 7-Speed DCT |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 16.35 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Acceleration | 8.6 s |
| 0-100kmph | 8.6 s |
| Alloy Wheel Size Front | 18 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 18 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4546 mm |
| Width | 1800 mm |
| Height | 1435 mm |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2670 mm |
| Front Tread | 1561 mm |
| Rear Tread | 1562 mm |
| No. of Doors | 4 |
| Reported Ground Clearance (Unladen) | 165 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height & Reach |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | Adjustable |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Real-Time Vehicle Tracking | |
| Foldable Rear Seat | 40:20:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Hands-Free Tailgate | |
| Luggage Hook & Net | |
| Drive Modes | 3 |
| Idle Start-Stop System | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Voice assisted sunroof | |
| Drive Mode Types | Efficient | Personal | Sport |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Lighting | Ambient light |
| Additional Features | Aluminium Graphite |
| Digital Cluster | Widescreen Curved Cockpit Plus |
| Digital Cluster Size | 10.24 |
| Upholstery | Leather |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Cornering Headlamps | |
| Automatic Headlamps | |
| Antenna | Shark Fin |
| Sunroof | Panoramic |
| Boot Opening | Electronic |
| Puddle Lamps | |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Heated,Powered & Folding |
| Tyre Size | 225/45 R18 |
| Tyre Type | Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Heads-Up Display (HUD) | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 10.7 inch |
| Connectivity | Android Auto |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 12 |
| Usb Ports | |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Lane Departure Warning | |
| Lane Keep Assist | |
| Adaptive High Beam Assist | |
| Rear Cross Traffic Alert | |
| Blind Spot Monitor | |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Live Location | |
| Digital Car Key | |
| Live Weather | |
| E-Call & I-Call | |
| SOS Button | |
| RSA | |
| SOS / Emergency Assistance | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of BMW 2 Series Gran Coupe
- 2 Series Gran Coupe 218 M Sport ProCurrently ViewingRs.47,70,000*EMI: Rs.1,06,29616.35 kmplAutomatic
BMW 2 Series Gran Coupe comparison with similar cars
Rs.34.53 - 37.71 Lakh*
Rs.23.33 - 37.82 Lakh*
Rs.34.76 - 50.46 Lakh*
Rs.52.98 - 53.71 Lakh*
Rs.43.67 - 53 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for BMW 2 Series Gran Coupe in New Delhi
2 Series Gran Coupe 218 M Sport alternatives to consider
Rs.37.71 Lakh*
Rs.37.82 Lakh*
Rs.34.76 Lakh*
Rs.52.98 Lakh*
Rs.33.99 Lakh*
Rs.43.16 Lakh*- Start a new Car Comparison
2 Series Gran Coupe 218 M Sport images
2 Series Gran Coupe 218 M Sport user reviews
- All (8)
- Space (1)
- Interior (3)
- Performance (4)
- Looks (4)
- Comfort (2)
- Mileage (1)
- Engine (2)
- More...
- Latest
- Helpful
- Overall A Very Good VehicleOverall a very good vehicle carrying the name of bmw also the features provided extreme comfort and stable ridding the pick up power is top class making it simple one of the best options to choose from in this price sector i had a ride in one and I plan on buying one very soon overall I'd rate it a solid nineRead More
- Sporty And Premium SedanBMW 2 series Gran Coupe offer sporty design, premium interior and strong performance. The drive quality is smooth and fun especially on highway infotainment is modern and easy to use rear seat is bit tight but overall it's great luxury car for style and performance lovers. I love this car. On the inside cabin feels well build, high quality, material and driver focus layout and the digital display add the modern feel.Read More
- Fantastic ChoiceGreat Car for debut into luxury. A person who never drove a luxury car must have it and feel the luxury. If you a budget of fortuner, gloster, GLA.You may choose a real luxury and sporty combat car. It also has attractive looks, desirable interior, frameless doors and many more. It is packed with a lot of Features. I love it, you should try it.Read More
- Bmw 2 SeriesThis car is amazing because budget is unbelievable And their performance, Headlight with projector is awesome. It's milage or top speed not comparable But seats is not ok for me. It's power is just good But I'm so happy for this bmw car is perfect for me budget friendly as service in my budget. I am happy bmw company create this amazing car.Read More
- Best In AllBest performance but front look only manageable good interior design is nice mileage is not bad , acceptable cool experience in this car bmw series 2 2025 model boot space is better than other cars engine is 2000 cc torque is 350nm zero to hundred is only 8.6 seconds but maintainance is too expensive but goodRead More1
- View All 2 Series Gran Coupe Reviews
BMW 2 Series Gran Coupe news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The BMW 2 Series Gran Coupe accelerates from 0 to 100 km/h in 8.6 seconds, deliv...Read More

Trending BMW cars
Top Coupe Cars
Popular electric cars
BMW iX1Rs.50.90 Lakh*
BYD SealRs.41 - 53.15 Lakh*
BMW i7Rs.2.05 - 2.58 Cr*
BYD Sealion 7Rs.49.40 - 54.90 Lakh*
BYD Atto 3Rs.24.99 - 33.99 Lakh*

