+ 149Images
+ 5Colours
Audi Q7 Signature Edition
10 ReviewsRate & Win ₹1000
Rs.95.03 Lakh*
*Ex-Showroom Price in New Delhi
This Variant has expired. Check available variants here.
Q7 Signature Edition overview
| Engine | 2995 cc |
| Power | 335 bhp |
| Seating Capacity | 7 |
| Drive Type | AWD |
| Mileage | 11 kmpl |
| Fuel | Petrol |
- Powered Front Seats
- Height Adjustable Driver Seat
- Air Purifier
- Automatic Climate Control
- Drive Modes
- Cruise Control
- 360 Degree Camera
- Sunroof
- Key Specifications
- Top Features
Audi Q7 Signature Edition price
| Ex-Showroom Price | Rs.95,03,000 |
| RTO | Rs.9,50,300 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.3,95,681 |
| Others TCS Charges:Rs.95,030 | Rs.95,030 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.1,53,900Accessories Charges:Rs.95,000 | Rs.2,48,900 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.1,11,92,911 |
EMI : Rs.2,13,051/month
Petrol
*Estimated price via verified sources. The price quote does not include any additional discount offered by the dealer.
Q7 Signature Edition specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 3.0L V6 TFSI |
| Displacement | 2995 cc |
| Max Power | 335bhp@5200 - 6400rpm |
| Max Torque | 500Nm@1370 - 4500rpm |
| No. of Cylinders | 6 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 8-Speed AT |
| Drive Type | AWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Top Speed | 250 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Acceleration | 5.6 s |
| 0-100kmph | 5.6 s |
| Alloy Wheel Size Front | 20 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 20 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 5072 mm |
| Width | 1970 mm |
| Height | 1705 mm |
| Seating Capacity | 7 |
| Wheel Base | 3000 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height & Reach |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | Adjustable |
| Adjustable Headrest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Gear Shift Indicator | |
| Rear Curtain | |
| Luggage Hook & Net | |
| Drive Modes | 6 |
| Glove Box light | |
| Idle Start-Stop System | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 12.29 |
| Upholstery | Leather |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Projector Headlamps | |
| Antenna | Shark Fin |
| Sunroof | Dual Pane |
| Boot Opening | Electronic |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 8 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Theft Device | |
| Anti-Pinch Power Windows | Driver's Window |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 10.09 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 19 |
| Usb Ports | |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Audi Q7
Audi Q7 comparison with similar cars
Rs.93.70 Lakh - 1.05 Cr*
Rs.97.80 Lakh*
Rs.1.13 Cr*
Rs.1.03 - 2.62 Cr*- Start a new Car Comparison
Recommended used Audi Q7 cars in New Delhi
Q7 Signature Edition images
Audi Q7 videos
4:38Glens Audi Surprise : PowerDrift8 years ago48.1K ViewsBy CarDekho Team
3:11New Launch Alert: 2016 Audi Q7 : PowerDrift10 years ago31.3K ViewsBy CarDekho Team
10:13Audi Q7 : Review: PowerDrift11 years ago122.5K ViewsBy CarDekho Team
Q7 Signature Edition user reviews
Based on10 User reviews
Write a Review & Win ₹1000
Popular Mentions
- All (10)
- Space (1)
- Interior (1)
- Performance (4)
- Looks (3)
- Comfort (5)
- Mileage (2)
- Engine (3)
- More...
- Latest
- Helpful
- A Perfect Blend For Luxury Performance And Family.The Audi Q7 stands out as a refund, versatile and luxury SUV that blend performance, comfort and advanced technology from the moment you step inside in the car. The cabin impresses with its premium materials it comfortably accomodate family while still maintaining a sophisticated feel expected from Audi.Read More
- An Audi Q7 Is MostAn Audi Q7 is most safest car in the world amazing driving experience & make a world tour with most comfortable with all family it's 7 seater car means as a family car luxurious comfort luxuries feeling u will get only in Audi Q7 such a perfect car in the world with best mileage & safety as well comfort make this diwali joyful & bring Audi Q7 at your homeRead More1
- Audi Q7: Luxury, Comfort & Power In One SUVI had the opportunity to drive the Audi Q7 recently ,and it was an absolutely amazing experience .The SUV provides the ideal balance comfort ,performance and luxury .From the leather upholestry to the user friendly environment system, the cabin exudes luxury and superb attention to detail .The sound system gives lengthy drives a touch of sophistication , and the Virtual Cockpit display is clear and incredibly user-friendly. When it comes to performance and the Q7 feels strong but smooth . For a car this size,the handling is surprisingly agile,and the engine produces powerful acceleration.The adaptive air suspension provides excellent ride comfort, even on bumpy roads. The Q7 has lots of space, which is grate if you have a family The first two rows have plenty of legroom, and the third row is okay for kids orshort rides.PLus you get a ton of trunk space when you fold the seats down. I really liked how quiet and smooth it felt inside , even when I was on the highway. It felt like a comfy, high-end ride. I did wish the third row had a bit more space, and it's not the best when it comes to saving gas. All in all, the Audi Q7 is a great, luxurious SUV that mixes power and comfort. I had suggest it to families looking for a fancy SUV that works well in the city and on long trips.Read More
- Best Of BestBest model of audi .. excellent performance in overall Outlook very nice..sound system premium good. worth to purchase this model in audi... style and design pure driving bliss the driving experience was exceptionally wonderful . only word is needed to describe the new audi q7 "wow"..i am very impressed👍Read More
- Under 1 Cr Best CarGood future amazing drive experience costly service fast car Value for money 5 star rating car good safety future fantastic build quality amazing color very comfortable driving experienceRead More
- View All Q7 Reviews
Audi Q7 news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
Q ) What are the specifications of Audi Q7 Signature Edition?
A ) The specifications of Audi Q7 Signature Edition are 11 kmpl City Mileage,Petrol Fuel Type,2995 cc Engine Displacement,6 No. of Cylinders,335bhp@5200 - 6400rpm Max Power.
Q ) What is the mileage of Audi Q7 Signature Edition?
A ) The mileage of Audi Q7 Signature Edition is 11 kmpl. Check mileage of Audi Q7 on CarDekho.
Q ) What is the price of Audi Q7 Signature Edition?
A ) The Audi Q7 Signature Edition is a variant of Audi Q7. The on-road price of Audi Q7 Signature Edition is ₹1,09,44,011 (exshowroomprice, rto, insurance, other charges).
Q ) Does the Audi Q7 offer Park Assist Plus with a 360-degree camera, and how does i...
By CarDekho Experts on 7 Jul 2025
A ) Yes, the Audi Q7 features Park Assist Plus with a 360-degree camera, which helps...Read More
Reply on this answerView all Answer
Q ) How quickly does the Audi Q7 accelerate from 0 to 100 km\/h?
By CarDekho Experts on 27 Jun 2025
A ) The Audi Q7 accelerates from 0 to 100 km/h in just 5.6 seconds.
Reply on this answerView all Answer
Q ) What is the ground clearance of the Audi Q7?
By CarDekho Experts on 30 Dec 2024
A ) The Audi Q7 has a ground clearance of 178 millimeters.
Reply on this answerView all Answer
Q ) Does the Audi Q7 come with a hybrid powertrain option?
By CarDekho Experts on 27 Dec 2024
A ) Yes, the Audi Q7 has a hybrid powertrain option.
Reply on this answerView all Answer
Q ) What engine options are available in the Audi Q7?
By CarDekho Experts on 25 Dec 2024
A ) The Audi Q7 has a variety of engine options, including petrol and diesel engines...Read More
Reply on this answerView all Answer
Audi Q7 brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Trending Audi cars
- Popular
- Upcoming
Top SUV Cars
Popular electric cars
MG CybersterRs.75 Lakh*
Tata Harrier EVRs.21.49 - 30.23 Lakh*
Tata Tiago EVRs.7.99 - 11.14 Lakh*
Tata Curvv EVRs.16.99 - 19.49 Lakh*
Kia EV6Rs.65.97 Lakh*
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience

